Konsolbord gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
40 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, Pehr Ljungs art, träskuren dekor, framtagen förgyllning av polerat guld och slagmetall sannolikt original, bemålade färg i ljusblått, sarger med pärlstav och linsanfanger, fält med bladstav, fronten med porträttmedaljong av gips föreställande Gustav III, avsmalnande kannelerade ben med överkragning och bandfläta, fotkryss med pinjekotte, skiva av carraramarmor, höjd 75,5, 89 x 49 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 165 & 167, jämför konsolbord signerade av Pehr Ljung
Slitage, retuscher, enstaka mindre dekordelar saknas
524515
2018-03-12