Bergvetenskap ca 18 avhandlingar och småskrifter

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BERGVETENSKAP - GRUVHANTERING. Ca 18 avhandlingar, kungörelser och småskrifter, sent 1700-1800-tal, samtliga i plastfickor insatta i pärm. Bl.a. Berch, Christiernin, Polheimer, Hammarström
Varierande skick, några fläckar, mindre skador, namnteckningar, flertalet tagna ur band eller oskurna. Med exlibris Axel M. Åström, Saltsjöbaden.
1 pärm.

Se text

524579

2018-03-07