Bergvetenskap ca 18 avhandlingar och småskrifter
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERGVETENSKAP - GRUVHANTERING. Ca 18 avhandlingar, kungörelser och småskrifter, sent 1700-1800-tal, samtliga i plastfickor insatta i pärm. Bl.a. Berch, Christiernin, Polheimer, Hammarström
Varierande skick, några fläckar, mindre skador, namnteckningar, flertalet tagna ur band eller oskurna. Med exlibris Axel M. Åström, Saltsjöbaden.
1 pärm.
Se text
524579
2018-03-07