Poul Henningsen "PH-Kotte" 84 cm artichoke
Klubbat för:
42 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
POUL HENNINGSEN, "PH-Kotte", takarmatur, ca 1960-tal, Louis Poulsen, Danmark, första generationen, entrådig, koppar, höjd 84 cm, diameter 84 cm, medföljer 2 extra glödlampor samt ca 3 meter stålkabel med fäste
Nydragen el, senare handtag, bruksslitage och patina, lagningar
524607
2018-03-10