Poul Henningsen "PH-Kotte" 84 cm artichoke

Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen
Poul Henningsen

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

POUL HENNINGSEN, "PH-Kotte", takarmatur, ca 1960-tal, Louis Poulsen, Danmark, första generationen, entrådig, koppar, höjd 84 cm, diameter 84 cm, medföljer 2 extra glödlampor samt ca 3 meter stålkabel med fäste

Nydragen el, senare handtag, bruksslitage och patina, lagningar

524607

2018-03-10