Litterära krigsbyten, 2 vol.
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LITTERÄRA KRIGSBYTEN. (2). WALDE, OTTO. Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie. I-II. Uppsala, 1916-20.
Stor 8:o. 260 x 179 mm. (6), 366, (1 blank, 1), (8), 510, (1) s. Porträtt och planscher. Bruna klotband med ryggtiteletiketter av skinn i två nyanser, sprängda övre snitt (övriga endast putsade, och medbundna omslag (Levins, Uppsala). 2 volymer.
Bibliofilupplaga tr. i 200 numrerade exemplar, varav detta är nummer 187.
Den enklare avhandlingsupplagan saknar planscher. Ett standardverk om böcker och bibliotek som krigsbyten i Sveriges krig under stormaktstiden.
Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.
524783
2018-03-10