Olov Nilsson obelisk
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLOV NILSSON(1922-1995): Obelisk i sten, signerad och daterad 1976, höjd 29 cm
Historik: Olov Nilsson föddes i Stjärnsund Dalarna 1922 och avled 1995 i Burgsvik Gotland. I Burgsvik hade han verkstad och utställningslokal där han utvecklades från industristenhuggare till skapande konstnär. 1991 utförde Olov Nilsson en minnesstaty över det utdöda slipstenshuggarhantverket på södra Gotland.
524816
2018-03-08