Samiskt hantverk Dräktdelar
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRÄKTDELAR, krage med tennbroderier, bröstlapp, troligen från Arvidsjaurtrakten, kragen från 1900-talets första del, bröstlappen ca 38x32cm, kragens längd 40 cm
Bröstlappen med malskador, kragen del av dräkt
524889
2018-03-24