Emil Zoir akvarell
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EMIL ZOIR (1861-1936): Vid aftonlampan, signerad och daterad Emil Zoir Paris 1897, akvarell på papper, 45 x 55 cm
PROVENIENS: Bukowskis Internationella 14 maj 1992, katalognummer 106, sid 56 i katalogen (såld för 14.500 kronor)
1896 bosatte sig Emil Zoir i Paris men han var en rastlös själ och fortsatte flacka runt i världen, ständigt sökande efter nya intryck. Det var också utanför Sverige han vann ett erkännande genom sitt deltagande i stora utställningar. Sverige var helt enkelt för litet för Zoir.
Det började redan efter avslutade studier vid Tekniska skolan i Göteborg då han 19 år gammal begav sig till USA och under under flera år studerade vid Institute of Fine Arts i Boston. I sin strävan efter att utvecklas som målare fortsatte Zoir till Paris för studier vid Ecole des Beaux-Arts 1890. Men efter fyra år satte han sig åter på en båt över Atlanten och stannade i Amerika två år innan han återvände till Paris som nu skulle bli hans hem mellan de många resorna.
Med tiden skapade Zoir ett stort kontaktnät i Europa och vann ett erkännande bland kritiker och konstsamlare. Hans målningar och grafiska blad antogs vid en rad prestigefyllda utställningar som världsutställningen i Liège, Venedigbiennalen, Parissalongen, Espozione Internazionale i Rom och Baltiska utställningen i Malmö.
Det ledde också fram till en separatutställningar på Galeries d´Allard i Paris med 116 verk.
Zoirs konst visades också vid ett par tillfällen hemma i Sverige. Bland annat arrangerade han själv en utställning med egna målningar sida vid sida med verk av Auguste Rodin och Charlet Cottet på Konstnärshuset i Stockholm.
Men hemma i Sverige fick Zoir aldrig något genombrott. Men vad spelade det egentligen för roll när Luxembourgmuseet i Paris hade införlivat hans konst i sina samlingar? Hans storhet var därmed redan bekräftad.
524963
2018-03-12