Sven Erixson oljemålning

Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning
Sven Erixson oljemålning

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Studie för fresk i Uppsala stadsteater, signerad X-et, olja på duk, 55,5 x 198 cm
X:et utförde freskmålning i foajén på Uppsala stadsteater under åren 1952-53 med motiv hämtade från olika scenografier, däribland Richard III

525033

2018-03-12