Sven Erixson oljemålning
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Studie för fresk i Uppsala stadsteater, signerad X-et, olja på duk, 55,5 x 198 cm
X:et utförde freskmålning i foajén på Uppsala stadsteater under åren 1952-53 med motiv hämtade från olika scenografier, däribland Richard III
525033
2018-03-12