Bestick silver
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 28 st, silver, bestående av 13 matgafflar, Engelsk snäck, varav de 10, Falck & Dahlsten, Stockholm, 1839 och 3 Carl August Löndberg, Västervik, 1871, 12 matknivar med blad i rostfri stål, varav de 7 Mattias Helén, Västervik, 1848 och 5 Johan Alfred Rosenqvist, Västervik, 1856, 2 fiskknivar, Mattias Helén, Västervik, 1848 och 3 matskedar, Engelsk snäck, Rosenqvist, 1857-8, totalvikt ca 2014 g
Några av blad är något lösa, slitage, mindre repor, ställvis anlöpning
525038
2018-03-08