Sabel m/1815

Sabel m/1815
Sabel m/1815
Sabel m/1815
Sabel m/1815
Sabel m/1815
Sabel m/1815

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SABEL, svensk, m/1815 för officer vid Livregementets dragonkår, böjd eneggad klinga med skålslipning, förgyllt mässingsfäste, styrskena dekorerat med Minervahuvud, lejonkappa, längd ca 96

Slitage, kavel med sprickor, glapp i bygelns fäste, klinga med hack, balja saknas

525165

2018-03-07