Sabel m/1815
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABEL, svensk, m/1815 för officer vid Livregementets dragonkår, böjd eneggad klinga med skålslipning, förgyllt mässingsfäste, styrskena dekorerat med Minervahuvud, lejonkappa, längd ca 96
Slitage, kavel med sprickor, glapp i bygelns fäste, klinga med hack, balja saknas
525165
2018-03-07