Pierre Bonirote akvarell C G Qvarnström blyerts

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PIERRE BONIROTE (Frankrike 1811-1891): Man och kvinna i grekiska kläder, signerad Bonirote Athen, akvarell, 25x18 cm, fäst på papper och på baksidan,
C G QVARNSTRÖM, figurscen med Merkurius och Mars som kröner Karl XIV Johan, blyerts på papper, rund diameter 22 cm

Proveniens: Conte Giuseppe Bramer de Saint-Simon, Tysklands ambassadör i Italien, dog i Florens 1873

fläckar, fästa på papper

525202

2018-03-07