14 teckningar Billing, Stäck, Nordenberg, Palm mfl
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TECKNINGAR,
TH BILLING, Vy med höga berg, signerad Billing, tusch, 22,5x19 cm
JM STÄCK, Minne, signerad Stockholm juni 1841, tuschlavering, 8x12 cm,
och på baksidan oidentifierad konstnär, Man som provsmakar mat, daterad september 1843, 20x27 cm
C A DAHLSTRÖM, Carl XI efter slaget vid Lund, signerad CAD, blyerts, 7,5x11,5 cm
J C BOKLUND, Gran med dikt, blyerts 13x10 cm
B P:son NORDENBERG, Sällskap vid hamnen, signerad Bjuv 1850, blyerts, 8x11,5 cm
Oidentifierad konstnär, Sällskap i båt i månsken, akvarell och gouache på papper, 17x24 cm
GW PALM, Snöhättan på Dowrefjell, krita på brunt papper, 17,5x25 cm
på baksidan tuschteckning signerad "B....Z fecit", 10,5x8 cm
C G Hj MÖRNER, herre i rock, blyerts, 13x9 cm
P Lerrati (?), hästhuvud, signerad Paris 11 juni 1855, blyerts, 19x15,5 cm
C W NORDGREN, På ångbåten Uppsala, signerad CW Nordgren, tusch, 12x14,5 cm
på baksidan oidentifierad konstnär, porträtt av fältherre i rustning, signerad 1855, blyerts, 24x17,5 cm
Oidentifierad konstnär, Höga berg, tusch, 31x22,5 cm
Proveniens: Conte Giuseppe Bramer de Saint-Simon, Tysklands ambassadör i Italien, dog i Florens 1873
525205
2018-03-07