Geografi 1742 med världskarta
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEOGRAFI 1742 MED VÄRLDSKARTA. VOLTEMAT, Henric Julius. Anwisning til hela nyare geographien, det är: aldrakortaste beskrifning af de märkwärdigesta på jordklotet befinteliga watn och länder, i anseende til deras belägenhet samt nuwarande namn och fördelningar, de första begynnare til tiänst,: uti wissa frågor och swar författad, med et därtil hörigt kopparstycke om globo och planeterna. Stockholm - Uppsala, Kiesewetter, 1742.
8vo (157x97 mm). (4), 108 s. 1 utvikbar graverad världskarta med två hemisfärer (ca 190x230 mm, anteckningar i marginal, liten reva i inre del, några revor i vikningen i marginal).
Nytt gråpappersomslag. Titelblad förstärkt i inre marginal, något småfläckad, namnteckning daterad 1743, litet nagg nedtill, någon bläckfläck i nedre marginal på titel och några sidor på snittet, text genomgående liten fläck i yttre marginal, något småfläckad.
Ovanlig.
Se text
525306
2018-03-10