Gittan Jönsson oljemålning
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GITTAN JÖNSSON (född 1946): Dammsugerskan och döden, signerad och daterad GJ -04 på kanten, olja på pannå, 25,5x25 cm.
UTSTÄLLD: Konsthallen, Skövde 2006
Tjörnedala Konsthall
"Dammsugerskan är främmande i sin omgivning, hon passar inte in men hon låter sig inte hindras. [...] Hon blev aktivist i den feministiska konströrelsen. Att hon hoppade av från veckotidningarnas annons i ateljén var ingen slump, hon ville vara fri att använda dammsugaren till det hon själv väljer. Hon vill egentligen suga upp döden. Är hon inte en ängel?"
ur Dammsugerskan fyrtiotvå uppdrag, Carlssons förlag, Gittan Jönsson, 2010
525340
2018-04-16