Väggpendyl

Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl
Väggpendyl

Klubbat för:

4 800 SEK

3 000 SEK

VÄGGPENDYL, 1700-tal, urtavlan signerad Wessman, Stockholm (Hans Wessman 1736-1805), skuren dekor, krön med troféknippe, förgylld, pendel finns, nyckel saknas, höjd ca 85, största bredd 48 cm.

Proveniens: Erland Theodor Klingberg (1821-1914) disponent på Hällefors bruk, därefter ättlingar

Ett mindre dekorelement medföljer löst, mindre nagg, renoverad och kompletterad, funktionen garanteras ej

525361

2018-03-09