Angela Davis USA Politisk konst

Klubbat för:

2 000 SEK

2 500 SEK

ANGELA DAVIS (2), "MED ANGELA DAVIS MOT USA-FASCISMEN", monogram TB (Torsten Billman), Arbetsgruppen för Angela Davis, offset, bladmått ca 42x29 cm, "BEFRIA ANGELA DAVIS", signerad i trycket Helga (möjligen Helga Henschen), Arbetsgruppen för Angela Davis, offset, bladmått ca 42x29 cm

HISTORIK:
Angela Yvonne Davis, född 26 januari 1944 i Birmingham i Alabama, är en amerikansk feminist, universitetslärare, författare och medborgarrättslig aktivist.
Angela Davis var som mest känd under 1960-talet då hon var aktivist för medborgerliga rättigheter. Hon var då medlem i USA:s kommunistiska parti och i Svarta pantrarna (Källa:Wikipedia)

Oramade, hanteringsvecj

525380

2018-05-01