Design Holm Sørensen Designklassiker

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SVEND AAGE HOLM SØRENSEN, bordslampa, ASEA, Sverige 1950-60-tal, svartlackerad metall och mässing, märkt ASEA Belysning E1290, höjd ca 48 cm
HISTORIK
Formgiven för RAAK Holland 1954, licenstillverkad av ASEA Sverige.
LITTERATUR
Produktkatalog nr. 2 RAAK, Holland, 1954.

Ej funktionstestad. Repor, smärre färgbortfall

526013

2018-03-09