Muminfigurer Arabia 1950-tal

Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal
Muminfigurer Arabia 1950-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SIGNE HAMMARSTEN-JANSSON, minifiguriner,
3 st, keramik, 1950-tal, Arabia, muminpappan, snusmumriken samt misan, höjd ca 4-5,5 cm
Litt: Tidningen RETROKLASSIKER nr 2 2014
"De gjordes för Arabia, och verkar ha sålts för första gången på Stockmans i Helsingfors 1956. Till Sverige kom de året därpå, när mumindagarna gick av stapeln på NK i Stockholm"

Muminpappan med fotnagg, snusmumriken med mindre glasyrnagg

526052

2018-03-10