Förordningar postväsendet ca 1707 Schmedeman

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FÖRORDNINGAR POSTVÄSENDET - "POSTBOKEN". Kongelige och andra wederbörandes förordningar angående postwäsendet... Stockholm (J. H. Werner) utan år (1707).
4to (200x160 mm).
Samtida skinnband, hårt nött, pärmar med Karl XII:s monogram, rygg med blindpressad dekor, spricka i fals, skada i övre kant.
Anteckningar daterade Stockholm 19 juli 1707, undertecknat av Jah. (Johan) Schmedeman på främre pärmens insida. Försättsblad saknas, bakre nedskuret. 1 sida med brännhål med liten bokstavsförlust, några lagningar i marginal, delvis fukt- och brunfläckad, vissa anteckningar i marginal.

Johan Schmedeman (Viborg 1653 - Stockholm 1713), överpostdirektör vid Postverket 1702, kanslist hos Karl XI vid Skånska kriget. Schmedeman föreslog utgivningen av den sk. "Postbok" som började tryckas 1705.

Se text

526085

2018-03-13