Litteratur om bokband och bokbindare, 7 vol.

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LITTERATUR OM BOKBAND OCH BOKBINDARE (7). Parti om 7 titlar. KARLSON, WILLIAM. Bokband och bokbindare i Lund. Lund, A.-B. Ph. Lindstedts Univ.-Bokhandel, 1939.
4:o. 280 x 204 mm. 297 s. Frontispis i färg. Rött halvmarokängband med ryggdekor i svart och guld, klotpärmar, rött övre snitt och medbundet omslag (E. Hansson, Lund). Bertil Palmérs exlibris på främre pärmens insida.
RUDBECK, GUSTAF. Broderade bokband från äldre tid i svenska samlingar. Stockholm, Föreningen för Bokhantverk, 1925.
4:o. 335 x 263 mm. 110, (1) s. Planscher i svart-vitt och färg. Rött halvfranskt band med ryggtiteletikett av grönt skinn, marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt och medbundet omslag.
HEDBERG, ARVID. Några anteckningar om bokbindaresläkten Kidron. Separattryck ur Svensk Bokbindartidning. Stockholm, R. W. Statlander, 1912.
8:o. 38 s. Grönt klotband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar.
Även: Bokbinderifirman F. Beck & Son 1843-1893. Stockholm, 1893, THON, KIRSCH m. fl. Den praktiske bokbindaren. Sjätte upplagan. Stockholm, 1912 (häftad, nött, främre omslaget loss), OTTERVIK, GÖSTA & AXEL-NILSSON, GÖRAN. Hovbokbindare Nils Lindes stämplar och fileter. Göteborg, 1971, LINDBERG, STEN G. Mästarband. Bokbindarmästareföreningen i Stockholm 350 år. Stockholm, 1980 (bibliofilupplagan i 200 numrerade exemplar, av vilka detta är no. 76, med Hilding Pleijels exlibris).

Inalles 7 volymer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

526099

2018-03-16