Samiskt hantverk Skulptur LL Sunna
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LARS LEVI SUNNA, skulptur i björk och graverat renhorn, "Ukksa Ahko", signerad LL Sunna-08, höjd 38 cm
Proveniens: storsamlaren Leif Åslund
Ukksa Ahko, en av hemmets tre skyddsgudinnor, är del av "Dolozin agálacci", Sunnas kommentar till det samiska kristnandet
526188
2018-03-24