Samiskt hantverk skulptur Sunna
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
LARS LEVI SUNNA, skulptur i björk och graverat renhorn, "Almannen", Liejbbålmaj signerad LL Sunna-08, höjd 45cm
Proveniens: storsamlaren Leif Åslund
Samernas jaktgudom, kallad almannen, kanske för att den tuggade röda alsaven som användes till t.ex. trumfigurerna liknade blod.
526230
2018-03-24