Samiskt hantverk skulptur Sunna

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

LARS LEVI SUNNA, skulptur i björk och graverat renhorn, "Almannen", Liejbbålmaj signerad LL Sunna-08, höjd 45cm
Proveniens: storsamlaren Leif Åslund
Samernas jaktgudom, kallad almannen, kanske för att den tuggade röda alsaven som användes till t.ex. trumfigurerna liknade blod.

526230

2018-03-24