Karta Seutter Trankenbar ca 1740

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DANSK KOLONI - TRANQUEBAR. SEUTTER, M. Grund-Riss und Prospect der Koniglichen Danischen auf der Kuste Choromandel in Ost-Indien Belegenen Vestung und Stadt Dansburg u: Trankenbar ... / Tabula ichnographica ... Trankenbar. Augsburg ca 1740.
Handkolorerad (samtida) graverad karta med vy i nederkant.

Danska Ostindiska Kompaniet grundades i mars 1616. En första expedition sändes ut i november 1618, vilket ledde till inköp av ett landområde på koromandelkusten och grundläggandet av den danska kolonin Tranquebar (i nuvarande Madras provinsen).

Skador, revor, lagningar, stämpel, småfläckar, veck

526451

2018-03-14