Bokhandel och antikvariat, 18 vol.

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BOKHANDEL OCH ANTIKVARIAT (18). Parti omfattande böcker och småskrifter om bokhandel, bokhandlare och antikvariat, bland annat ADELBORG, GUSTAF-OTTO m. fl. Karl Börjesson 1877-1941. En minnesbok. Stockholm, Svenska Antikvariatföreningen, 1942 (I rött halvmarokängband, nummer 68 av 200 tryckta), COLLIJN, ISAK. Några tyska antikvariat (Bokhistoriska uppsatser VI, särtryck). Stockholm, 1906, JUNK, WILHELM. 50 Jahre Antiquar. ´s-Gravenhage, 1949, THULIN, PETRUS. Gustaf-Otto Adelborg 75 år den 28/7 1958. Södertälje, 1958 (dedikation till Erik Hj. Linder), SÖDERBAUM, HILMER. Svensk bokhandelsmatrikel 1896. Stockholm, 1896.
Med flera. Inalles 18 volymer och häften. Smärre skador förekommer. Ej kollationerade.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

526488

2018-03-16