Skåne i träsnitt av Waldemar Bernhard

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKÅNE I TRÄSNITT AV WALDEMAR BERNHARD. BERNHARD, VALDEMAR. Skåne. Kulturhistoriskt bildverk i 80 originalträsnitt av Waldemar Bernhard. Stockholm, Nordiska Bokhandelns Förlag, (1934-38).
Folio. 442 x 345 mm. (2) s. 80 signerade originalträsnitt på japanpapper, i passepartouter, löst liggande i guldornerad grön skinnportfölj med knytband (ett loss). Titelbladet lätt missfärgat av portföljens klaffar. Guldpräglad presentation till Otto Hirsch från Norsiska Bokhandelns styrelse, daterad 1/10 1943 samt Otto Hirschs guldpräglade monogram på portföljlocket.

Tryckt i en numrerad upplaga om 225 numrerade exemplar, varav detta är nummer 108.

Otto Hirsch övertog Nordiska Bokhandeln 1901 och utvecklade den till Sveriges största. Han var dess VD till 1920 och kvar i styrelsen till 1940.

Se text!

526572

2018-03-14