Byrå i rokoko av Mathias Engström
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATHIAS ENGSTRÖM (mästare i Stockholm 1758-1797), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad M. ENGSTRÖM samt Stockholms snickarämbetssigill, fanerad med alm, amarant, plommonträ och valnöt, brännförgyllda bronsbeslag, bukig form, fält med parkettläggning, rundade svängda hörnpelare, ymnig beslagsuppsättning med dekor av akantus, rocailler och voluter, fyllningar mellan lådorna, sidor med inläggningar av romber, höjd 81, 117x52 cm, nyckel och lösa lås medföljer
Fanerbortfall, slitage, lösa lås, lagningar, ytskador
526676
2018-03-13