Bellmans Bacchi Tempel 1815
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
(BELLMAN, CARL MICHAEL). Bacchi tempel, öpnadt vid en hieltes död. Stockholm Elmens och Granbergs Tryckeri 1815.
8vo. (1)-127 s. Graverad musik, 9 inklistrade graverade vignetter Johan Fredrik Martin efter Elias Martin (alla, någon enstaka småfläck).
Senare (1900-tal) marmorerat brunt polerat kalvskinnsband guldpressade ramar, inre denteller, kantförgyllning, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, titel i guld, hela guldsnitt (Bernh. Andersson bokb. A.-B. 1931). Delvis något brunfläckad, några blad lätt bruntonade. Skinnskodd fodrad kassett.
Första upplagan kom 1783.
Delvis något brunfläckad, några blad lätt bruntonade.
526738
2018-03-14