Bellmans Bacchi Tempel 1815

Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815
Bellmans Bacchi Tempel 1815

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

(BELLMAN, CARL MICHAEL). Bacchi tempel, öpnadt vid en hieltes död. Stockholm Elmens och Granbergs Tryckeri 1815.

8vo. (1)-127 s. Graverad musik, 9 inklistrade graverade vignetter Johan Fredrik Martin efter Elias Martin (alla, någon enstaka småfläck).
Senare (1900-tal) marmorerat brunt polerat kalvskinnsband guldpressade ramar, inre denteller, kantförgyllning, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, titel i guld, hela guldsnitt (Bernh. Andersson bokb. A.-B. 1931). Delvis något brunfläckad, några blad lätt bruntonade. Skinnskodd fodrad kassett.

Första upplagan kom 1783.

Delvis något brunfläckad, några blad lätt bruntonade.

526738

2018-03-14