Vicke Lindstrand, "Negress", vas, Kosta

Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

VICKE LINDSTRAND, "Negress", vas, ur serien Exotica, Kosta 1960-tal, slipad dekor, signerad Kosta LS 580, höjd 41 cm

HISTORIK
Vicke Lindstrand kom vid tiden runt 1965-70 att rita vaser och skålar i en serie som fick namnet "Exotica".

Smärrre stötskada, stötskada, mindre repa

526762

2018-05-09