Vicke Lindstrand, "Negress", vas, Kosta
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, "Negress", vas, ur serien Exotica, Kosta 1960-tal, slipad dekor, signerad Kosta LS 580, höjd 41 cm
HISTORIK
Vicke Lindstrand kom vid tiden runt 1965-70 att rita vaser och skålar i en serie som fick namnet "Exotica".
Smärrre stötskada, stötskada, mindre repa
526762
2018-05-09