Besticksuppsättning i silver
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 84 dlr, silver, modell Svensk Rund, GAB & C.G.Hallberg, 1900-talets första hälft, bestående av: 12 gafflar, längd 18,5 cm, 12 knivar med rostfria blad, längd 22 cm, 19 skedar, längd 15,5-19 cm, 8 teskedar, längd 10,5 cm, 5 kaffeskedar, längd 12 cm, 4 gafflar, längd 14,5 cm, 7 gafflar, längd 14 cm, 12 knivar med silverblad, längd 17,5 cm, 2 knivar med rostfria blad, längd 20 cm, 2 soppslevar, längd 16 cm, vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 2183 g
Repor
526819
2018-03-17