Kartor Skandinavien 5 st 1700-tal

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

KARTOR (5). SKANDINAVIEN MM. 5 graverade kartor, delvis gränskolorerade, bl.a. Delisle, Carte des courones du Nord, ca 1710, 2 blad, Chatelain, Carte de la partie septentrionale du Royaume de Suede, 1 blad, ca 1720,
varierande mått, ca 490x600 mm.
5 kartor

Skador och lagningar, 1 blad uppsatt på väv, fläckar, veck.

526936

2018-03-14