Sybord 1800-tal senempire

Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire
Sybord 1800-tal senempire

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SYBORD, 1800-talets början, senempire, Danmark/ Sverige, fanér i bl a mahogny, uppfällbart oktagonalt lock med dekor av intarsia föreställande kvinna i empirklänning med ankare samt sten med delvis otydlig text "/.../ verin", inredning med 13 fack, benställning med svängda ben, svarvade dragknoppar av ben, beslag i mässing, höjd ca 74, 60x41,5 cm, nyckel samt dokumentation på renovering medföljer

Historik: Renoverat på Carl Malmstens Skola 1990-talet

Renoverat, kompletterat, slitage, en dragknopp skadad, delvis blekt

526981

2018-03-14