Byrå senbarock 1700-talets första hälft
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, senbarock, sannolikt stockholmsarbete, fanerad med jakaranda och valnöt, brännförgyllda mässingsbeslag, uppsats med lådor och fack, inläggningar av friser och fält, tre lådor, volutformade ben, främre benen med fothylsor av mässing i form av klövar med akantus, höjd 102, 117,5 x 68 cm
Slitage, smärre skador, lagningar och fanérkompletteringar, skivan delvis omfanerad, två mindre lås saknas
527525
2018-03-15