Konsolbord empire 1800-talets första hälft
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KONSOLBORD, empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bemålad träskiva, sarger med palmetter, pärlstav och fascessknippen, uppburet av bevingad grip, marmorerad fotplatta, höjd 79, 72 x 39 cm
Slitage, ställvisa förgyllningsskador och lagningar, skivan med påbörjad renovering, fotplattan med senare bemålning samt något kortad på höjden
527579
2018-03-15