Gudmund Östling Vimmerbystop
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUDMUND ÖSTLING (tenngjutare i Vimmerby 1762-1790), dryckeskanna s k vimmerbystop, fyrstämplad GÖ Vimmerby 1779, ornerade kulfötter, svängd hänkel me tumgreppsknopp i form av janushuvud, lockplakett, tenn, höjd ca 19 cm
Slitage, sprickor, lagningar
527611
2018-03-15