Toalettbord Karl Johan 1800-talets första hälft

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

TOALETTBORD, stockholmsarbete i Karl Johan, Johan Ömans art, mahognyfanerat, beslag i delvis brännförgylld mässing, låda i sargen, uppskjutbar spegel, höjd 148, 94 x 47 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 379, jämför närmast identiskt toalettbord av Johan Öman

Smärre fanerskador och sprickor. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen.

527614

2018-03-15