Skrifter av Isak Collijn, 14 vol.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKRIFTER AV ISAK COLLIJN (14). Skrifter i bok- och litteraturhistoria, bibliografi och annat bokväsen. Bland annat: Bibliografiska miscellanea (I)-IV. Uppsala, 1909-12, Bokhistoriska uppsatser II. Adolf Rusch i Strassburg. Stockholm, 1905, Det Rosenbergska biblioteket och dess exlibris. En bibliotekshistorisk studie. Stockholm, 1907, Spridda studier i 1500-talets boktryckerihistoria. Uppsala, 1925...

Med flera, bland annat särtryck och antologier med flera andra medverkande (som Ex bibliotheca Fraemmestadiensi. Festskrift tillägnad friherre Per Hierta på hans femtioårsdag den 25 oktober 1914). Inalles 14 volymer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

527618

2018-03-22