Gustav Wilhelm Palm Vue af Cecilia Metellas grav
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUSTAV WILHELM PALM (1810-1890): Vue af Cecilia Matellas grav, signerad och daterad GW-en palm 1878, a tergo med egenhändigt skriven etikett av konstnären, olja på pannå, originalram, 28 x 35 cm
PROVENIENS: Inköpt av Föreningen för nordisk konst 1880 och vunnen av häradshövding T.M. Kullberg, Karlskrona
UTSTÄLLD: SAK, 1878, nr 56
LITTERATUR: Gustaf Lindgren: G.W. Palm, Stockholm 1934, upptagen i katalogen som nr 516 under år 1880
Smärre färgbortfall
527720
2018-03-22