Gustav Wilhelm Palm Vue af Cecilia Metellas grav

Klubbat för:

18 000 SEK

Arviointi

15 000 SEK

Kuvaus

GUSTAV WILHELM PALM (1810-1890): Vue af Cecilia Matellas grav, signerad och daterad GW-en palm 1878, a tergo med egenhändigt skriven etikett av konstnären, olja på pannå, originalram, 28 x 35 cm

PROVENIENS: Inköpt av Föreningen för nordisk konst 1880 och vunnen av häradshövding T.M. Kullberg, Karlskrona
UTSTÄLLD: SAK, 1878, nr 56
LITTERATUR: Gustaf Lindgren: G.W. Palm, Stockholm 1934, upptagen i katalogen som nr 516 under år 1880

Kuntoraportti

Smärre färgbortfall

527720

Päivämäärä:

2018-03-22