De Geers bibliotek på Leufstad

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DE GEERS BIBLIOTEK PÅ LEUFSTAD. DE GEER, CARL LOUIS EMANUEL/ SVANBOM, K. O. (red.). Ex bibliotheca Leufstadiensi Caroli De Geer. Stockholm, 1915.
(2, 2 blanka, 1, 1 blank), 280, (1, 1 blank, 1) s. 1 porträtt i fotogravyr. 1 plansch med exlibrisavbildning. Originalskinnband med guldornerad rygg med röd titeletikett, pärmarna med förgyllda inre och yttre denteller och övre guldsnitt. Liten skada på ryggen. Tryckt i 50 numrerade exemplar, varav detta är nummer 28.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

528113

2018-03-22