Matbestick 48 delar silver agat
Klubbat för:
44 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
MATBESTICK, 48 delar, 24 knivar och 24 gafflar, fasetterade, snarlika agatskaft, blad och fattningar av silver, 8 knivar av Lars Boye, Stockholm 1778, 8 knivar av Jonas Berg, Stockholm 1757 (5 st.) och 1767 (3 st.), 8 knivar av L. Larsson & Co., Göteborg 1876-77, 9 gafflar av Lars Boye Stockholm (utan årsindex), 7 ostämplade gafflar, 8 gafflar av L. Larsson & Co., Göteborg 1874-77
PROVENIENS: Familjen de la Gardie
Arvid Posse (1820-1901), statsminister och ägare av Charlottenlunds slott, Skåne
Tre skaft med genomgående spricka, några fattningar med bucklor och lagningar
528176
2018-06-18