Brädspel "Ångbåts Spelet" 1800-talets första hälft
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRÄDSPEL, 1800-talets första hälft, Ångbåts Spelet - resan från Stockholm till Drottningholm, utfört av grevinnan Eva Aurora Wilhelmina von Platen (1802-1848) gift Mörner af Morlanda, akvarellerad pennteckning på papper uppfäst på träpannå, 41,5 x 36,5 cm, medföljer boken Alla tiders spel av Peter Pluntky
PROVENIENS: Juliana Elisabet Magdalena Charlotta (Betty) Mörner af Morlanda (1837-1911)
genom gåva till brorsonen Nils Claes Napoleon Mörner af Morlanda (1873- i samband med hans giftemål 1903 med Hellevi Lovisa (Wivan) Cedergren (1878-1975)
Auktion Cedergrenska tornet
LITTERATUR: Peter Pluntky: Alla tiders spel, Stockholm 1983, sidan 8, avbildat och omnämnt
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Slitage, fläckar, pappersskador
528186
2018-06-18