Gräddsnäcka silver Göteborg 1773

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ANDREAS REUTZ, gräddsnäcka, silver, Göteborg 1773, oval, bukig, tre bladfötter, svängd hänkelmed ciselerat blad, på livet punsad blom- och bladdekor, invändigt förgylld, längd 18 cm, vikt 234 g,
i botten inskription: "Cath a Joh a Engela: Aurel Föd: den 29 Seppt: 1769"

PROVENIENS
Cajsa Johanna Engela Aurell, dotter till assessor Anders Johan Aurell och h. h. Anna Catarina Bergman, g. m. vinhandlare Ludvig Henrik Crohn.

528257

2018-03-25