Rörstrand flintgods
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, "1799 års modell", matservis, 33 dlr., flintgods, omkring år 1800, dekor av bård med blomsterslinga i blått, bestående av: 12 flata mattallrikar, 9 djupa mattallrikar, 8 desserttallrikar, uppläggningsfat, terrinfat samt 2 karotter varav en med lock, mattallrikarnas diameter ca 24 cm
Missfärgningar, nagg, sprickor, lagningar förekommer
528293
2018-03-17