Rörstrand flintgods

Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods
Rörstrand flintgods

Klubbat för:

3 200 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

RÖRSTRAND, "1799 års modell", matservis, 33 dlr., flintgods, omkring år 1800, dekor av bård med blomsterslinga i blått, bestående av: 12 flata mattallrikar, 9 djupa mattallrikar, 8 desserttallrikar, uppläggningsfat, terrinfat samt 2 karotter varav en med lock, mattallrikarnas diameter ca 24 cm

Zustandsbeschreibung

Missfärgningar, nagg, sprickor, lagningar förekommer

528293

2018-03-17