Marcus Larsons porträtt av Axel Hultgren

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MARCUS LARSON (1825-1864): Porträtt föreställande Axel Hultgren vid 4 års ålder, signerat och daterat Larson 1847, olja på duk, 79x59 cm

HISTORIK
Axel Hultgren föddes 1843 i Stockholm och bodde en tid på Norrmalmstorg 8. Den 30 april 1863 reste han till Paris och har sedan dess inom släkten kallats för "handlande bosatt i Paris", senare var han även bosatt i Monte Carlo och dog i Nice när han besökte staden 1924, (ogift, begravd i St Ouen i Paris brevid sin syster Maria Rhodin).
Porträtt av konstnären Marcus Larson är sällsynta och i samband med att Axels far Per Hultgren hjälpte konstnären ekonomiskt lät han avporträttera pojken vid 4 års ålder.
Flera handskrivna brev av Axel Hultgren till Fru Weylandt, där porträttet omtalas, medföljer. (Monaco 1907, Menton 1910, Nice 1912)

PROVENIENS
Fru Ellen Weylandt, Djurgården, Stockholm

UTSTÄLLD
Barnet i konsten, Nordiska Museet, Stockholm, utställning till förmån för Ericastiftelsen, 1941, katalognummer 162, "Axel Hultgren sedemera grosshandlare 1847"

Dubblerad

528298

2018-03-22