Psalmböcker och almanackor, 14 vol.

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PSALMBÖCKER OCH ALMANACKOR (14). Den swenska psalmboken... Örebro, hos Nils Magn. Lindh, 1806. Blindpressat och målat pergamentband, Den svenska psalmboken... Örebro, N. M. Lindh, 1820. Grönt saffianband med guldornerad rygg med röd titeletikett, pärmar med förgyllda ramverk och helt guldsnitt. Eva Catahrina Akrelius namnteckning, hennes namn fint kalligraferat på försättsbladet.
Almanacka... Till Götheborgs horizont... [För åren 1824, -27, -29, -30, -31, -34, -35, -36, -51, -73 (2 st.) och -75. Stockholm, 1823-1874. Samtliga interfolierade och annoterade. Bundna i fina marmorerade pappband, 6 i plånboksmodell. 1875 med ljusa fläckar på främre pärmen. 12 st.

Inalles 14 volymer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

528347

2018-03-22