Spegellampetter senbarock

Spegellampetter senbarock
Spegellampetter senbarock
Spegellampetter senbarock
Spegellampetter senbarock

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 1 par, stockholmsarbete i senbarock, Burchardt Prechts art, för ett ljus vardera, dekor av förgyllda gjutna blyornament, konturerad form med dekor av akantus, pärlstav och krönande blomsterurna med girlanger, ljusarmar i mässing, silverfolierade glas, en baksida med påskrift tillhördt Ingeniör Palmqrantz (uppfinnare), höjd 49 cm

PROVENIENS:
Ingenjör Helge Palmcrantz (1842-1880), Stockholm
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför speglar attribuerade till Burchardt Precht sidan 193ff

Smärre skador och lagningar

528475

2018-03-20