Smycken mestadels silver med ametister
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SMYCKEN, 10 st, inklusive bl at: brosch, förgyllt silver med 3 ametister, tot ca 7,70 ct, längd ca 3,6 cm, brosch, förgyllt silver, med 4 ametister, tot ca 3,20 ct med svensk importstämpel, längd ca 3,6 cm, armband, förgyllt silver samt guld, 1800-talets slut, med 4 ametister, tot ca 14,10 ct, längd ca 14 cm, tillsammans med 1 extra länk, 2 silver broscher med ametister, 1 hänge, förgyllt silver med ametist, 1 hänge/brosch, förgyllt silver med lila pastestenar, 1 hänge med lila pastesten, 2 broscher, gulmetall med lila pastestenar, 1 ring, förgyllt gul metall med lila pastesten, ringstorlek, 16.5, totalvikt ca 60 g
Slitage, mindre repor och nagg, ställvis förlust av förgyllning
528538
2018-03-25