Blandat bokväsen, 4 vol.

Blandat bokväsen, 4 vol.
Blandat bokväsen, 4 vol.
Blandat bokväsen, 4 vol.
Blandat bokväsen, 4 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BLANDAT BOKVÄSEN (4). BRING, ERNST. Om folkbibliotek. Anteckningar. Göteborg. N. J. Gumperts Tryckeri, 1897.
8:o. 184 x 126 mm. (6), 57 s. Plansher. Häftad, i aningen nött omslag.
CELSIUS, OLOF. I. N. J. Bibliothecae Upsaliensis historia. Uppsala, 1745.
8:o. 214 x 143 mm. (4), 153, (1) s. Oskuren i samtida gråpappomslag. Något lagerfläckig. Gab. Ax. Lindbloms namnteckning, daterad Upsala 1774 på främre omslagets insida, Gösta Grönbergs blindstämpel på titelbladet.
CYRUS, ALLAn. Anteckningar om våra äldre och nyare exercisreglementen för armén och marinen. Stockholm, Marinlitteraturföreningens Förlag, 1913.
8:o. 227 x 151 mm. (6), 104 s. Häftad. Ryggen litet nött. (Marinlitteraturföreningen N:r 13).
FLINTBERG, JACOB ALBRECHT (utg.). Borgerlige förmoner och skyldigheter, i stöd af författningar... Första delen, om minut-handelen och handtwerkerierne. Första afdelningen, som innefattar titlarne: Academier, adel, aqllmoge, bagare, bleckslagare, bokbindare, bokhandlare, boktryckare. Stockholm, hos Peter Hesselberg, 1786.
4:o. 228 x 176 mm. (2), 197 s. Samtida gråpappomslag med handskriven ryggtiteletikett.

Inalles 4 volymer.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

528626

2018-03-22